سفر به ویتنام

ویتنام یکی از دیدنی ترین کشورهای قاره آسیا میباشد .

ویتنام  یک کشور باریک و طولانی است که در بین دریای چین جنوبی و مرزهای لائوس و کامبوج قرار گرفته است. ویتنام سرزمین مناظر قابل توجه از تراس‌های سرسبز برنج و کوه‌های جنگلی در شمال تا دره‌های زیبا از ارتفاعات مرکزی و دلتاهای حاصلخیز و سواحل زیبا در جنوب. با جاذبه‌های فراوان گردشگری از شهرهای مدرن پررونق تا شهرهای استعماری، استراحتگاه های ساحلی، روستاهای سنتی، مکان‌های باستان شناسی و جزایر بی‌نظیر پدید آمده است.

پاییتخت این کشور هانوی میباشد که در شمال این کشور واقع شده است. هشتاد درصد مردم ویتنام به زبان ویتنامی صحبت میکنند و باقی به زبانهای تای ، خمر ، تایلندی و موونگ صحبت میکنند . نوع حکومت کشور ویتنام جمهوری است و واحد پولشان دونگ نام دارد . مذهب بیش از نیمی از مردم ویتنام بودایی است و متوسط طول عمر در بین مردم ویتنام هفتاد سال میباشد . جمعیت کشور ویتنام حدود هشتاد و سه میلیون نفر میباشد و دارای یک و نیم درصد رشد سالانه جمعیت میباشند . قدرت اصلی در حکومت ویتنام در اختیار حزب کمونیست ویتنام میباشد و این حزب تنها حزب قانونی در این کشور میباشد . ویتنام دارای آب و هوایی گرم و مرطوب میباشد ولی در فصل زمستان و در شمال ویتنام هوا خنک است . هانوی ، هوشی مین ، هایفونگ ، لونگزوئن و دانانگ از شهرهای مهم ویتنام میباشند .

در ویتنام هفتاد درصد مردم به کشاورزی مشغول میباشند و به زراعت برنج میپردازند . از دیگر محصولاتشان ذرت و سیب زمینی شیرین است که به نیاز داخلی خودشان را تامیین میکند و همچنین کائوچوی چای و قهوه را برای صادرات در نظر میگیرند

تاریخچه ویتنام

اگر بخواهیم تاریخچه مختصری از ویتنام را شرح دهیم در سال 1802 آقای نگوین آن ، شمال ، مرکزو جنوب که شهرهای تونکن ،آنام، کوشن شین را با یکدیگر متحد کرد و امپراطوری ویتنام را پایه گذاری کرد.تا دهه 1860که فرانسویها وارد مداخله شدند و در سال 1883 سرزمین تحت الحمایه فوق را پدید آوردند ودر سال 1887 اتحاد هندوچین را که شامل کامبوج و لائوس بود را تشکیل دادند.

شورشهای ضد استعمارگری در سال 1930 پدید آمد که ارمغان آن 40 سال جنگ و اشغال بود.

اشغال ویتنام توسط ژاپن از سال 1940منجر به تشکیل حکومتی دست نشانده تحت امپراطوری بائودای شد .رهبر کمونیست ویتنام (هوشی مین ) در سال 1941 ویت مین را به صورت ارتش چیریکی برای مقابله با ژاپنیها تشکیل داد و دراواخر جنگ امریکا به کمک ویت مین آمد و پس از تسلیم شدن ژاپن جمهوری دموکراتیک ویتنام در هانوی و با ریاست هوشی مین تاسیس شد.

فرانسه نیز در سال 1946 ویتنام را یک کشور آزاد و به رسمیت شناخت .

هوشی مین هانوی را به قصد جنگ چیریکی با استعمارگران وبا ئودای که دوباره به تخت سلطنت باز گشته بود ترک کرد ویت مین(نخست وزیر) به مرور زمان تمامی تونکن را تحت تصرف خود در آورد و بعد از 55 روز محاصره در دین بین فو، فرانسویان را به زانو در آورد.

در ژوییه سال 1954 قرارداد صلح ژنو ویتنام را به منطقه کمونیست (شمال ) و منطقه نگودین دیم (جنوب) حکومت بائودای تقسیم کرد .

در سال 1956 شمال از شرکت در انتخابات زمانبندی شده امتناع کرد و بائودین خلق شد و نگودین دیم در جنوب ویتنام اعلام جمهوری کرد .

رئیس جمهور آمریکا (کندی) در سال 1961 مستشاران نظامی خود را برای کمک جهت سرکوب کردن رژیم سرکوب گر دین (چیریک های کمونیست در جنوب ویتنام) اعزام نمود آمریکا بمباران هوایی خود را در سال 1964 به صورت منظم آغاز نمود و در پایان همین سال قریب به 250 هزار نفر نیروهای امریکایی مشغول به جنگ بودند .مذاکرات صلح از سال 1969 آغاز شد ولی در سال بعد هم آمریکا در کامبوج لائوس مشغول جنگ با ویت کونگ بودند و بلاخره در سال 1993 این جنگ رسما بهایان رسید و پس از عقب نشینی آمریکا دوباره وقوع ییوست .

امروزه خیلی از مردم بر این باورند که در ویتنام جنگ و نا امنی وجود دارد در صورتی که سالهاست این کشور در صلح و آرامش کامل به سر میبرد و امروزه به مکانی امن و دیدینی با جاذبه های فوق العاده گردشگری ، خود را به جهانیان معرفی نموده است

مختصری از جاذبه های ویتنام

تنوع فوق‌العاده زیاد جاذبه‌های ویتنام مردم جهان را برای سفر به ویتنام مجاب میکند زیرا که هر سلیقه ای را میتواند راضی کند ویتنام یک کشور شمالی وجنوبی بسیار باریک از نظر عرضی است که برای دیدن کامل آن، مجبورید مسیری طولانی‌ ‌را طی کنید اما چند جاذبه بسیار عجیب و غریب دارد که واقعا جزو نوادر دنیا به حساب می‌آید؛ چشم‌اندازهای طبیعی و فوق‌العاده زیبا و جالب و اختلاف ارتفاع خیلی زیاد از جمله ویژگی‌های منحصر به فرد ویتنام محسوب می‌شود که هر گردشگری را مجذوب خود میکند .

کسانی که دوست دارند در سفرشان آرامش مطلق را تجربه کنند باید از طبیعت زیبا و بکر ویتنام استفاده کنند و آن‌هایی که دوست از طبیعت و حیات‌وحشی نادر دیدن کنند، ویتنام جزو کشورهایی است که جنگل‌های فراوان و گونه‌های حیوانی بسیار زیادی برخوردار میباشد و همچنین ساحل‌های بسیار زیبایی که ویتنام دارد بهترین مکان هستند برایلذت بردن دوباره از آرامش و زیبایی. به همین خاطر می‌توان به جرات گفت ویتنام برای هر نوع سلیقه ‌و انتخابی مورد تایید است و به همین دلیل است که خانم‌ها و آقایان جوان زیادی، این کشور را انتخابی مناسب برای گذران (ماه عسل) و آغاز زندگی مشترکشان مدانند .

برخی از شهرهای ویتنام

هوشی مینه

بزرگترین شهر ویتنام،شهر هوشی مینه است. شهر هوشی مین در امتداد رودخانه سایگون در نزدیکی دلتای مکونگ در جنوب ویتنام قرار گرفته است .امروزه شهر هوشی مین بزرگ‌ترین شهر ویتنام است، که دلایل زیادی برای بازدید از آن را پیشنهاد می‌دهد، از ترکیب جاذبه‌های تاریخی و مدرن با یکدیگر تا خرید پر جنب و جوش، ناهار خوری و زندگی شبانه.

در سال های قبل از جنگ ویتنام و متحد شدن ویتنام جنوبی و شمالی این شهر ابتدا سایگون نام داشت.نامگذاری آن به دلیل موقعیت این شهر بر ساحل رود سایگون می باشد.هوشی مین ابتدا به پری نوکور معروف بود این اسم به قبل از وصل شدن کامبوج به ویتنام مربوط می شود و در آن زمان اصلی ترین شهر کامبوج به شمار می رفت.این شهر پر است از دانشگاه و کالج و هزاران دانشجو که در کالج های هوشی مینه ویتنام تحصیل می کنند.هوشی مینه جزو اصلی ترین مراکز توریستی ویتنام است و شهر تاریخی به حساب می آید،زیرا پر است از آثار تاریخی ،کهن وو حتی آثاری از زمان جنگ که باعث می شود خیلی از توریستها و گردشگران در ابتدا وارد هوشی مینه شوند.به دلیل بازدید توریستهای زیاد از هوشی مینه،این نشان از رونق اقتصادی و تجاری در این شهر می باشد.هوشی مینه به نوعی وسیع ترین موزه جنگ ویتنام می باشد که یادگاری های زیادی از دوران جنگ در خود به جای گذاشته است،هوشی مینه ویتنام از فرودگاه حدود 4 کیلومتر فاصله دارد.نرخ تاکسی بر عکس خیلی از شهر ها بسیار ارزان است.

مراکز دیدنی هوشی مینه

-موزه شهر

Cu Chi -تونل : هیجان انگیزترین مرکز دیدنی هوشی مینه تونل "کو چی" است که معروف ترین تونل جنگی زمان جنگ آمریکا و ویتنام است.

-پست مرکزی

-رودخانه مایگون

-دلتای مکونگ

بازارهای شناور رنگارنگ ، باغ‌های میوه، شالیزارها، باغ نیشکر، پناهگاه پرنده‌ها و روستاهای عجیب و جالب همه‌ی آن چیزی است که بسیاری را به دلتای مکونگ در جنوب غربی ویتنام می‌کشاند. دلتای مکونگ با نام مستعار “سبد برنج ویتنام”، منطقه کشاورزی توسط هزارتوی کانال‌ها و نهرهایی حاصلخیز شده که به وسیله رودخانه مکونگ تغذیه می‌شوند. دلتای مکونگ که گستره آن از خلیج تایلند تا شهر هوشی مین است، بیش از یک سوم این کشور از مزارع غنی، باغ‌ها، شالیزارها و مزارع پرورش ماهی آن تغذیه می‌شود.

 

هانوی

در سواحل رود سرخ پایتخت ویتنام شهر هانوی قرار دارد.هانوی خود شهری جداگانه دارد و جزو شهرهای مهم ویتنام است.هانوی در ویتنام شهر سیاسی و فرهنگی و دومین شهر بزرگ است.

هانوی ویتنام پر است از ساختمان و بناهای تاریخی که همگی یادگار جنگ های ویتنام است.علاوه بر آن پارک های زیبا و بسیار زیادی در هانوی ویتنام وجود دارد که می توان گفت یکی از دلایلی است که صنعت گردشگری رو رونق داده است.

جاذبه های هانوی

-مقبره هوشی مین   : این آرامگاه در هانوی واقع شده است که یکی از جاذبه های گردشگری هانوی است،همچنین موزه های تاریخی ، طبیعی هانوی ویتنام نیز باعث جذب گردشگران و مسافران می شود.

-موزه ملی تاریخ   : این موزه تاریخ کشور ویتنام را به نمایش گذاشته است.

موزه ارتش : بیانگر تاریخ نظامی ویتنام است که در هانوی واقع شده است.

 

 موزه Hoa Lo 

جزو ترسناکترین زندان های جهان به حساب می آید، که در این جا به دلیل شکنجه ها و کارهای مخوفی که بر روی اسیرای آمریکایی انجام می دادند به هتل هیلتون هانوی مشهور است.امروزه این زندان به موزه ای پر بازدید تبدیل شده است.

موزه انقلاب و موزه هنرهای زیبا جزو دیگر موزه های هانوی می باشد.

معبدهای هانوی که توجه مسافران زیادی را به خود جلب می کند (معبد هنر،بودای تک ستونی).خانه اپرا و دریاچه هوان کی ام نیز جزو جاذبه های گردشگری هانوی در ویتنام می باشد.

کافه جالب انگیز

کافه جالب ،خاص و پر هیجانی در هانوی ویتنام وجود دارد.در این کافه انواع خزندگان مثل انواع مارو عنکبوت نگه داری می شود.

غذا در هانوی

اغذیه فروشی های دکه مانندی در هانوی ویتنام قرار دارد که مسافران میتوانند غذاهای محلی،بومی و یا حتی غیر بومی را تست کنند و از طعم آن لذت ببرند."بان کوین" "سوپ نودل قو" "بان تنگ" به شمار می روند.یکی از خاص ترین غذاهای دنیا که به همه توصیه می شود"جاکالاونگ" است.

خرید در هانوی

در آخر برای خرید سوغاتی از ویتنام یکی از بهترین محل ها که قیمت مناسبی نیز دارد بازارهای هانوی می باشد،شما با رفتن به این بازارها میتوانید پارچه های زیبا ،صنایع دستی و وسایل تزئینی خریداری کنید.

هالونگ بی

هالونگ بی یا خلیج اژدها در سمت شرق ویتنام قرار دارد و به صورت جزیره ای است که خود شامل بیش از 2000 جزیره کوچک و بزرگ است.جنس این جزیره از سنگ آهک است،غارهای این جزیره به وسیله باد و موج ساخته شده است.غار کیم کوی،غار دائوگو،غار تین لانگ ،جزیره میمون، جزیره قورباغه و... جزو اماکن دیدنی هالونگ بی است.غار تین لانگ به دلیل جاذبه های خاص و شگفت انگیز خود به عنوان میراث تاریخی و فرهنگی ثبت شده است.

کافه 555 یکی از معروف ترین کافی شاپ های هالونگ بی ویتنام است که قهوه های ویتنامی دلچسبی دارد.همچنین در بازارهای محلی میتوانید گیاهان دارویی برای خود بخرید و حتما از این جوشانده ها استفاده کنید.اکثر ساکنان این منطقه میوه ها را به چیپس میوه می آورند،همچنین آنها چیپس آبزیان هم درست میکنند که پلیکان پرواز خوردن آنرا به شما پیشنهاد نمی دهد زیرا طعم غیر قابل تحملی دارد.

از مهمترین جاذبه های توریستی هالونگ بی ویتنام،تور یک یا چند روزه کشتی تفریحی و کروز است.

دالات

در مرکز ویتنام در قسمت ارتفاعات جنوب آن دالات یا همان سوییس شرق قرار دارد.این محل از سطح دریا 1500 متر فاصله دارد و پر است از کوه ها و قله های متفاوت.کوه های دالات ویتنام پوشیده شده از گیاهان نایاب استوایی است که یکی از دلایل معروف شدن این مکان ،همان،گل و گیاهان استوایی است.این شهر همچنین پر است از غذاهایی با طعم مختلف و رستوران های گوناگون که بهترین غذاهای این شهر با گوشت اردک درست می شود.بهترین مسیر پیاده روی در ویتنام دالات می باشد و پر است از جاده های پوشیده از درختان زیبا،سرسبز و گل و گیاهان خاص که به زیبایی این شهر می افزاید.بسیاری از کسانی که تازه ازدواج کردند برای ماه عسل به ویتنام و شهر دالات سفر می کند به همین دلیل به این شهر،شهر عشق نیز گفته می شود.در افسانه های محلی آمده است که قبلها مردم محلی این منطقه فیل شکار می کردند و آنها را رام خود میکردند و از راه فروختن فیلها به دیگران برای حمل بارهایشان یا کار در مزرعه امرار معاش میکردند.

یکی از راه های جذب گردشگر دالات ویتنام بازگو کردن افسانه و داستان همراه موسیقی محلی در قهوه خانه و چایخانه هایشان است.

 

دالانگ

سومین شهر بزرگ ویتنام شهر دالانگ است و حدودا در قسمت مرکزی ویتنام در سواحل شرق آن قرار دارد.از اماکن دیدنی شهر دانانگ ویتنام می توان معبد سائودای،کلیسای جامع و موزه های این شهر را نام برد و ساحل دریای چین و رشته کوه هایی که اطراف دانانگ وجود دارد به زیبایی این شهر می افزاید.

هوئه

هوئه ویتنام در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.این شهر در یک مقطع زمانی پایتخت ویتنام به شمار می رفته و نمای آن به صورت قلعه می باشد.

داخل شهر هوئه ویتنام مکانی به اسم شهر ممنوعه ارغوانی قرار دارد که تقریبا مشابه شهر ممنوعه پکن می باشد.هوئه جزو شهرهای تاریخی ویتنام به حساب می آید.

یک نمای کلی از بهترین مکانها برای بازدید در ویتنام:

دا لات

آب و هوای سرد در تمام طول سال و مناظر روستایی از دره‌های مه آلود، درختان کاج سرسبز و گل‌های رنگارنگ از دلایلی است که دا لات زمانی توسط امپراتوران ویتنامی و مستعمره نشینان فرانسوی مورد استفاده قرار می‌گرفت. امروزه این شهر جذاب در ارتفاعات جنوبی مرکزی ویتنام یک مقصد محبوب برای کسانی است که به دنبال رهایی از گرما هستند. دا لات مناسب برای پیاده‌روی است و همچنین یک صحنه زیبا از معماری استعماری فرانسه و ویلاهایی در میان مناظر زیبا است.

 مطالب مرتبط :

تور تايلند

تور پوکت

تور آفريقای جنوبی

تور مراكش

تور برزیل

تور استراليا

تور موريس

تور سيشل

خواندن 4689 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.