چیچن ایتزا؛ عجایب هفتگانه‌ جدید دنیا

 مکزیک، یکی از کشورهای قاره‌ی آمریکا است که به عنوان بزرگ‌ترین کشور اسپانیایی زبان در جهان، شناخته می‌شود. مجموعه‌ی باستانی چیچن ایتزا در کشور مکزیک قرار دارد. این مکان در سال ۲۰۰۷ میلادی به عنوان یکی از عجایب هفتگانه‌ دنیای جدید انتخاب شد. چیچن ایتزا همچنین به عنوان میراث جهانی تحت حفاظت یونسکو قرار دارد. چیچن ایتزا از مشهورترین بناهای تاریخی در تور مکزیک است.

تور کوبا و مکزیک

چیچن ایتزا در لغت به معنی «درکنار چاه ایتزا» است. این شهر از اواخر دوره‌ی کلاسیک (۶۰۰ تا ۹۰۰ میلادی) تا پایان کلاسیک (۸۰۰ تا ۹۰۰ میلادی) و اوایل دوره‌ی پسا کلاسیک (۹۰۰ تا ۱۲۰۰ میلادی)  نقطه‌ کانونی در نواحی شمالی شبه جزیره یوکاتان به شمار می‌رفت.چیچن ایتزا یکی از بزرگ‌ترین شهرهای تمدن مایا بود که یادآور شکوه از دست رفته‌ قوم مایا است. چیچن ایتزا شهری باستانی مربوط به دوران «پیشا کلمبی» است که توسط مردم مایا ساخته شده و تاریخی اسطوره‌ای پشت آن نهفته است. این شهر متنوع‌ترین جمعیت تمدن مایا را در خود نگه می‌داشت که همین موضوع عاملی مهم برای رخنه کردن سبک‌های مختلف معماری در آن شده است.

تور کوبا و مکزیک

چیچن ایتزا یکی از پربازدیدترین جاذبه‌های مکزیک به شمار می‌رود که تخمین زده شده سالانه به طور میانگین حدود ۱.۴ میلیون نفر از آن بازدید می‌کنند. مشهورترین بنای تاریخی در این شهر، معبد کوکولکان یا ال کاستیلو است که در مرکز این سایت باستانی قرار دارد و به نوعی نماد آن هم محسوب می‌شود. قدمت قدیمی‌ترین اشیاء و آثار باستانی یافت شده در چیچن ایتزا به سال اول تا ۲۵۰ میلادی باز می‌گردد. چیچن ایتزا به سه بخش تقسیم شده است. بخش جنوبی که به عنوان چیچن قدیم شناخته می‌شود، بخش شمالی که به طور مشخصی به سبک تولتک ساخته شده است و بخش مرکزی که به نظر می‌رسد قدمت آن به دوره‌ی اولیه بازگردد.

تور مکزیک و کوبا

این بنای دیدنی هر ساله هزاران گردشگر را به خود جذب می‌کند. این هرم، چرخه‌های نجومی را در بر دارد که مردم مایا با آن آشنا بودند. در جریان اعتدالین که هر دو سال یک بار رخ می‌دهد، پدیده‌ی شگفت‌انگیزی رخ می‌دهد که بازدیدکننده‌های بیش‌تری را به خود جذب می‌کند. وقتی که آفتاب غروب می‌کند، روی ۳۶۵ پله‌ی این هرم سایه‌ای ایجاد می‌شود که به شکل مار دیده می‌شود و تداعی‌کننده‌ی ۳۶۵ روز سال است. البته برای تماشای پدیده‌ی ظهور مار می‌توانید در روزهای نزدیک به اعتدالین (۲۰ مارس و ۲۱ سپتامبر) از این منطقه دیدن کنید.

تور مکزیک و کوبا

این بنا  قطعا یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های گردشگری تور مکزیک است که به طرز شگفت‌انگیزی طراحی سه لایه دارد و موجب شگفتی همگان شده است. این سرزمین را می‌توان از کهن‌ترین مناطق دنیا معرفی کرد که لقب «مهد تمدن آزتک» را که از مهم‌ترین تمدن‌های باستان است، به خود اختصاص داده است.

سفر به این منطقه را به این دلیل پیشنهاد می‌کنیم که یکی از مشهورترین بقعه‌های تاریخی در جهان به شمار می‌رود. شما می‌توانید خودتان شخصا به آن جا سفر کنید یا از طریق تور کوبا و مکزیک و راهنما به آن جا بروید. در طول ظهر تابش خورشید می‌تواند بسیار آزار دهنده باشد، بنابراین هنگام صبح زود یا اواخر بعداز ظهر از این منطقه بازدید کنید. شب هنگام نمایشی از نورها را در آن جا می‌توانید تماشا کنید.

 

 

 

خواندن 4482 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.