برزیل

نام رسمی: جمهوری فدراتیو برزیل 
پایتخت: برازیلیا
جمعیت: (169/043/2) نفر در سال 2000

تاریخ استقلال: 07/09/1822 از پرتقال

مساحت: 404/547/8 کیلومتر مربع (پنجمین کشور جهان)
جمعیت: 000/619/174 نفر در سال 2002 (پنجمین کشور جهان)

نوع حکومت: جمهوری چند حزبی فدراتیو با دو مجلس قانونگذاری
رئیس حکومت: رئیس جمهور به مدت 4 سال
نژاد : (1999) سفید پوست 54% ، دورگه 9/39% ، سیاهپوست 4/5% ،سایر 7%
دین: (1995) کاتولیک 3/74% ،پروتستان 2/32% ، سایر 5/2%
زبان :پرتغالی (زبان رسمی)
واحد پول : رئال =100 سنتاوو ، یک رئال =2370 ریال

شهرهای مهم سائوپائولو (640/785/9 نفر) – ریودوژانیرو (544/850/5 نفر) – سالوادور (881/439/2 نفر) – بلوهوریزونت (697/229/2 نفر) – فورتالزا (234/138/2 نفر)

برازیلیا
برازیلیا پایتخت مدرن برزیل در ارتفاعات ۱۰۰۰ متری از سطح دریا در میان دشتی هموار از فلات مرکزی برزیل واقع شده و دارای آب و هوای معتدل و خشک است.

ریودوژانیرو Rio de janeiro

این شهر به شادترین شهر دنیا مشهور است و بعد از سائوپائولو دومین شهر بزرگ برزیل می باشد. ریو به خاطر کارناوال، سواحل، فوتبال، موسیقی و طبیعت زیبایش بسیار معروف است. دو ساحل کوپاکابانا و ایپانما شهرت جهانی دارند. اغلب ساکنین ریو به ورزش علاقه دارند و طی روز میتوان مردمی را دید که با اشتیاق فراوان در این سواحل به راهپیمایی و انواع ورزشهای ساحلی می پردازند.

از جاذبه های ریو می توان به کورکووادو اشاره نمود که نماد این شهر نیز می باشد. در زبان پرتقالی کورکووادو به معنی گوژ پشت است. مجسمه مسیح رهایی بخش با دستانی گشوده بر فراز کوه کورکووادو گویی تمام ریو را در آغوش کشیده. با تله کابین سانتا ترزا میتوانید به بالای این کوه بروید و علاوه بر مجسمه، شهر ریو، کوه کله قندی، دریاچه رودریگو دی فریتاس، سواحل کوپاکابانا و ایپانما، استادیوم ماراکانا و قسمت های بسیاری از ریو را تماشا کنید.

 کوه شوگر لوف یا کله قندی 395 متر ارتفاع دارد که گردشگران به بالای آن رفته و از آنجا چشم انداز  زیبایی از اقیانوس اطلس و بخشی از شهر ریو را می توانند ببینند. تله کابین شیشه ای که گنجایش ۶۵ نفر را دارد و مسیری ۱۴۰۰ متری بین قله پائو دی آکوکار و کارا دی کائو را در هر ۲۰ دقیقه طی میکند مسافران را به بالای این کوه انتقال میدهد.

آبشار ایگواسو  Iguassu Falls  

یکی از مشهور ترین جاذبه های برزیل، آبشارهای ایگواسوست که مقدار جریان آب آنها سه برابر آبشارهای نیاگارا برآورد شده است. آبشار ایگواسو یکی از عجایب هفتگانه طبیعی دنیا است. این آبشارها بین کشور برزیل و آرژانتین قرار دارند و هر سمت آن، نماهای مخصوص به خود را دارد.مه و قطرات آبی که از گلوگاه شیطان ایگواسوی این آبشار به هوا بلند میشود از ۳۰ تا ۱۵۰ متر ارتفاع دارد. این آبشار شامل چندین آبشار کوچکتر است که تنها با تماشای آن از هلی کوپتر میتوانید به شکوه و زیبایی آن پی ببرید. امکان استفاده از هلی کوپتر در سمت برزیل وجود دارد. در هر دو کشور هم در برزیل و هم در آرژانتین قایق های تندرو مشهور به ماکوکو سافاری وجود دارند که تجربه رفتن در زیر آبشارهای زیبا را برای مسافرین فراهم می کنند. مسیرهای راهپیمایی برای رسیدن به آبشارها نیز یکی از به یاد ماندنی ترین لحظات را برای گردشگران رقم میزند. تماشای رنگین کمان و شکوه ریزش آبشارها ، آسمان آبی و هوای پاک و بالاخره شادی وصف ناپذیر خیس شدن در زیر آبشارها هیجانی ست که "باید" امتحان کرد.

پارک ملی ایگواسو Iguassu National park 

پارک ملی که مساحتی بیش از ۱۷۰ هزار هکتار آن در برزیل است و ۵۵ هزار هکتار آن در آرژانتین است، بزرگترین جنگل حفاظت شده جنوب آمریکاست. این جنگل های نیمه حاره ای محل زندگی ۱۱۰۰ گونه پرنده و پستانداران بزرگ و کوچک از جمله گوزن، سمور و پلنگ آمریکایی میباشند.

خواندن 2380 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.